štvrtok 24. mája 2012

Multimediálne centrá zábavy HTPC

 

Čo je to HTPC?

To, čo v poslednej dobe čoraz častejšie zdobí obývačky domácností sú práve HTPC (Home Theater Personal Computer) systémy. V preklade je to Domáce Multimediálne Centrum (DMC). Bežné elektronické zariadenia ako sú T-Com Magio Boxy, Blu ray prehrávače, Blue ray rekordéry, DVD prehrávače, DVD rekordéry s HDD, herné konzoly, audio systémy a ostatné zariadenia, ktoré denne využívate sú v podstate počítače určené pre jednotlivé aplikácie. Avšak dnešné počítače zvládajú všetky z týchto činností, takže nie je vôbec prekvapujúce, že sa snaža nahradiť všetky ostatné elektronické zariadenia domácej zábavy, tentokrát sú to práve HTPC systémy. Sú to všestranné výkonné počítače, které potencionálne zvládajú všetky bežné úlohy ako desktopové počítače, pretože sú postavené z tých istých komponentov ako klasické PC. Okrem bežných schopností ako je online surfovanie, písanie textov a e-mailov, pozeranie fotiek a videa zvládajú tieto prístroje zaznamenávať zvuk a video na prenosné médiá alebo HDD, sledovať filmy s digitálním zvukom 7.1, s TV kartou prijímať aj nahrávať, satelitné digitálne TV vysielanie, či Rádio, ba dokonca aj pretáčať (dopredu, dozadu) TV program a s výkonnou grafickou kartou hrať tie najlepšie herné tituly na veľkoplošnej obrazovke priamo z pohodlia kresla vo vašej obývačke. 


VÍZIA HTPC: Ovládanie domácnosti (pr. spotrebičov, zariadení, svetiel, vody, okien, zámkov, kamier, atď.) pomocou obývačkového počítača a to aj prostredníctvom rozpoznávania ľudského hlasu!  

Prečo nepoužiť niektorý z multimediálnych prehrávačov?

-umožňujú použiť iba jeden pevný disk. Ak sa vám zaplní HDD, tak možnosťou je iba pripojenie externého disku cez USB, alebo použiť vzdialený úložný priestor v NAS. Oproti tomu HTPC umožňuje pridať kedykoľvek ďalší disk. Ľahká možnosť rozšírenia (či už prídavné katry: DVB-S, DVB-T, pamäte, disky, výmena DVD-RW za Blu-Ray) Keďže je to zároveň počítač, tak môže tvoriť aj určité záložné/doplnkové PC v prípade výpadku pracovného PC

-funkcie a možnosti prehrávania sú výrazne závislé od výrobcu (a teda od firmware v prehrávači). Ak nastanú problémy pri prehrávaní nejakého súboru (napr. z dôvodu že čip v multimediálnom prehrávači nemá podporu niektorého z kodekov) tak tento film si pomocou multimediálneho prehrávača neprehráte. V HTPC takéto niečo nehrozí - jednoducho si stiahnete potrebný kodek na prehrávanie, alebo použijete iný program na spustenie súboru.

-Vzhľadom na to čo ponúkajú sú pomerne predražené (i keď HTPC výjde drahšie, ale ponúkne toho oveľa viac, umožňuje: hrať PC Hry, plnohodnotné prehliadanie internetu, editovať fotky a video, Skype-ovanie, Facebook, chat a veľa iného ) 

Naše HTPC zostavy: www.fatality-occ.sk/htpc.html

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára